W związku z przystąpieniem Powiatu Tureckiego do Programu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” – edycja 2022 współfinansowanego ze środków Funduszu Solidarnościowego informuje o rozpoczęciu naboru osób do udziału w programie.
Liczba osób niepełnosprawnych zaplanowana do objęcia usługą asystencji osobistej: 15, w tym: 12 osób z orzeczonym znacznym stopniem niepełnosprawności, z tego 8 osób z niepełnosprawnością sprzężoną oraz 3 dzieci do 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności, z tego 2 dzieci z niepełnosprawnością sprzężoną łącznie ze wskazaniami w pkt 7 i 8 w orzeczeniu o niepełnosprawności.
Program „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” – edycja 2022 ma na celu zapewnienie dostępności do usług asystencji osobistej, tj. wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym osób niepełnosprawnych.
Celem głównym Programu jest wprowadzenie usług asystenta jako formy ogólnodostępnego wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym, której adresatami są:
- dzieci do 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia,, rehabilitacji i edukacji,
- osoby niepełnosprawnej posiadające orzeczenie o niepełnosprawności o stopniu znacznym lub o stopniu umiarkowanym albo traktowane na równi do stopni niepełnosprawności.
Usługi asystencji osobistej mogą świadczyć osoby wskazane przez uczestnika Programu lub jego opiekuna prawnego, które nie są członkami rodziny osoby niepełnosprawnej, pod warunkiem złożenia przez osobę niepełnosprawną pisemnego oświadczenia, że wskazany przez nią asystent jest przygotowany do realizacji wobec niej usług asystencji osobistej.
Na potrzeby realizacji Programu, za członków rodziny należy uznać rodziców i dzieci, rodzeństwo, wnuki, dziadków, teściów, macochę, ojczyma oraz inne osoby pozostające we wspólnym gospodarstwie domowym z uczestnikiem Programu.
Usługi asystencji osobistej mogą w szczególności polegać na pomocy asystenta w:
- wykonywaniu czynności dnia codziennego dla uczestnika Programu,
- wyjściu, powrocie lub dojazdach z uczestnikiem Programu w wybrane przez uczestnika miejsca,
- załatwianiu spraw urzędowych,
- korzystaniu z dóbr kultury (np. muzeum, teatr, kino, galerie sztuki, wystawy),
- zaprowadzaniu dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności do placówki oświatowej lub przyprowadzaniu ich z niej.
Uczestnik Programu nie ponosi odpłatności za usługi asystencji osobistej.
Przyznanie usług asystencji osobistej odbywa się na podstawie Karty zgłoszenia do Programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” – edycja 2022.
Karty do zgłoszenia można składać w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Turku u Kierownika Działu organizacyjnego i ds. realizacji programu od poniedziałku do piątku w godz. 07:30 – 15:30. Karty można składać również za pośrednictwem poczty na adres ul. Łąkowa 1, 62 – 700 Turek, elektronicznie za pośrednictwem platformy e-PUAP oraz za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres: pcpr@powiat.turek.pl .
Do karty zgłoszeniowej należy dołączyć:
- orzeczenie o niepełnosprawności / orzeczenie o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne,
- oświadczenie – wskazanie asystenta,
- klauzula informacyjna.
W przypadku, gdy usługi asystencji osobistej będą świadczone na rzecz dzieci niepełnosprawnych do 16 roku życia wymagane jest także:
- zaświadczenie o niekaralności,
- pisemna informacja o niefigurowaniu w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym,
- pisemna akceptacja osoby asystenta ze strony rodzica lub opiekuna prawnego dziecka z niepełnosprawnością.
Więcej szczegółowych informacji o Programie można znaleźć pod linkiem: http://www.niepelnosprawni.gov.pl/a,1295,program-asystent-osobisty-osobyniepelnosprawnej-edycja-2022
Więcej informacji można uzyskać w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Turku w pok. nr 1a lub pod numerem telefonu 63 / 280 11 37.