Ogólne zasady przyznawania świadczeń dla rodzin zastępczych i prowadzących rodzinny dom dziecka na każde umieszczone dziecko.
I. Rodziny zastępcze na zasadach ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.
Świadczenia na każde umieszczone dziecko oraz dodatki, przyznaje się na wniosek rodziny zastępczej/prowadzącego rodzinny dom dziecka od dnia faktycznego umieszczenia dziecka odpowiednio w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka do dnia faktycznego opuszczenia przez dziecko rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka.
W przypadku gdy rodzina zastępcza lub prowadzący rodzinny dom dziecka nie ponosi kosztów utrzymania dziecka w związku z jego pobytem w:
- domu pomocy społecznej,
- specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym,
- młodzieżowym ośrodku wychowawczym,
- młodzieżowym ośrodku socjoterapii zapewniającym całodobową opiekę,
- specjalnym ośrodku wychowawczym,
- hospicjum stacjonarnym,
- oddziale medycyny paliatywnej,
- areszcie śledczym,
- schronisku dla nieletnich,
- zakładzie karnym,
- zakładzie poprawczym,
– otrzymuje świadczenia na każde umieszczone dziecko w wysokości nie niższej niż 20% przyznanych świadczeń,
– rodzinie zastępczej lub prowadzącemu rodzinny dom dziecka dodatki nie przysługują.
W przypadku gdy świadczenia oraz dodatki przysługują rodzinie zastępczej lub prowadzącemu rodzinny dom dziecka za niepełny miesiąc kalendarzowy, świadczenia oraz dodatki wypłaca się w wysokości proporcjonalnej do liczby dni pobytu dziecka w danym miesiącu kalendarzowym.
Obowiązek informacji o każdej zmianie sytuacji, mającej wpływ na prawo do świadczeń:
– osoby otrzymujące świadczenia, dodatki, wynagrodzenie oraz dofinansowania do wypoczynku są zobowiązane niezwłocznie poinformować organ, który przyznał świadczenie pieniężne, o każdej zmianie sytuacji osobistej, dochodowej i majątkowej, która ma prawo do tych świadczeń.
Nienależnie pobrane świadczenia pieniężne podlegają zwrotowi łącznie z ustawowymi odsetkami przez osobę, która je pobrała. Za nienależnie pobrane świadczenia pieniężne uważa się świadczenia:
- wypłacone mimo zaistnienia okoliczności powodujących ustanie albo wstrzymanie wypłaty świadczenia pieniężnego w całości lub w części,
- przyznane lub wypłacone w przypadku świadomego wprowadzenia w błąd przez osobę pobierającą te świadczenia,
- wypłacone bez podstawy prawnej luz z rażącym naruszeniem prawa, jeżeli stwierdzono nieważność decyzji przyznającej świadczenie pieniężne albo w wyniku wznowienia postępowania uchylono decyzję przyznającą to świadczenie i odmówiono prawa do tego świadczenia.
II. Rodziny zastępcze na zasadach ustawy o pomocy społecznej.
Rodziną zastępczym, które po dniu wejścia w życie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej tj. 01.01.2012r. złożyły wniosek o pozostanie rodziną zastępczą na zasadach przepisów ustawy o pomocy społecznej udziela się pomocy pieniężnej na częściowe pokrycie kosztów utrzymania każdego umieszczonego w niej dziecka.
Podstawą ustalenia wysokości pomocy pieniężnej jest kwota podstawy, która wynosi 1.674,00 zł (Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 29 lipca 2009 roku w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy Społecznej) w brzmieniu obowiązującym bezpośrednio przed 01.01.2012r.